Spelsberg | spolahlivý.strhujúcí.zelený.

SPELSBERG
je nemecký špecialista na výrobu plastových krabíc a rozvádzačov na omietku, do dutých stien a betónu. V súčasnej dobe má spoločnosť v ponuke viac ako 5000 výrobkov pre elektrické inštalácie.

Každý, kto dôveruje spoločnosti SPELSBERG, dôveruje tým najlepším, lebo tu nájdete pevne zakotvenú kompetentnosť a nemeckú precíznosť. SPELSBERG je lídrom na trhu s elektropriemyslom už 118 rokov. Veľká inovačná sila rodinnej firmy sa odráža v mnohých patentoch a poskytuje riešenia, ktoré sa vyznačujú rýchlou a jednoduchou inštaláciou, kvalitou a dlhou životnosťou.

Spoločnosť SPELSBERG založili v roku 1904 Ernst Spelsberg & Walther Kaiser, priekopníci priemyslovej výroby elektroinštalačného materiálu v meste Schalksmühl. Na počiatku vyrábali izolačné trubky a mladá spoločnosť začala prudko rásť.

V roku 1926 spoločnosť predstavila svoje prvé krabice do vlhkých priestorov, v tom čase sa takéto krabice nerobili z plastu ako dnes, ale z liatiny.

V roku 1930 prichádza prvý plast bakelit, čo otvára nové možnosti v elektrotechnickom priemysle, spoločnosť SPELSBERG si zadovážila prvý bakelitový ručný lis a tak vznikla prvá odbočná krabica z plastu.

V roku 1940 sa spoločnosť špecializovala na odbočné krabice do vlhkých priestorov pre inštaláciu do omietky a od roku 1948, iba rok po prvom otvorení výstavy Hannover sa spoločnosť prvýkrát a odvtedy pravidelne až dodnes prezentuje na rôznych výstavách.

V roku 1956 sa rozišli cesty zakladateľov Kaisera a Spelsberga a od tej doby spoločnosť nesmie iba meno Günther Spelsberg. O rok neskôr spoločnosť rozširuje sortiment o škrtiace šróbenie, odbočné krabice z termoplastu a rozvádzače do omietky. Po roku 1960 pribudlli do sortimentu skrine do priemyslu a spoločnosť si v priebehu pár rokov zaregistrovala niekoľko patentov a veľa z nich je platných dodnes.

Spoločnosť sa naďalej prudko rozrastá a v roku 1974 stavia novú výrobnú halu. V 80-tych rokoch SPELSBERG pridáva ďalšie množstvo patentov a dokonca v tom čase pridáva priekopnícky výkon a vyrába jednu z prvých pripojovacích krabíc pre fotovoltiku.
V 90-tych rokoch sa sťahuje do novej oblasti Ramsloh a SPELSBERG investuje do nového výrobného závodu v bývalom východnom nemecku v Buttstädte v Durynsku.

Začiatkom roka 2000 SPELSBERG predstavuje nové odbočné krabice WKE pre zachovanie elektrickej funkčnosti v prípade požiaru a spoločnosť zahájila výstavbu testovacieho a certifikačného centra s akreditáciou VDE a UL.

V roku 2004 sa oslavovalo 100-té výročie spoločnosti s prekázanou kvalitou produktov pre elektrické inštalácie, stále ako rodinná firma s výrobou iba v Nemecku.
Rozrastanie pokračuje a v roku 2011 stavia novú administratívnu budovu a vďaka kúpe susedného areálu sa rozširujú o ďalšie výrobné kapacity. Spoločnosť ma celkom 80 patentov, výrobky ako Abox, červená rada, AK, GTI, WKE sa stali legendami, za ktorými je značka SPELSBERG.
V roku 2013 získala svetové prvenstvo na trhu s pripojovacími krabicami.

V roku 2014 prišla revolúcia s novou krabicou Rapid-BOX a oblúbbená seria TK sa rozširuje aj o varianty z hliníku. V roku 2015 spoločnosť predstavila prvý rozvádzač AK Air, ktorý dýcha. V tomto malom rozvádzači nedochádza ku kondenzácii vody, lebo ventilačné prvky zabezpečujú čerstvý vzduch pri zachovaní IP65. Spelberg kvoli tomuto patentovanému prevedeniu prekvapuje celé odvetvie.

Od roku 2018 výhradným zasstúpením spoločnosti SPELSBERG pre Slovensko je spoločnosť bawares, s.r.o. so sídlom v Nitre

Spoločnosť sa nezľakla covidu a zostala s Vami v kontakte. V roku 2021 zorganizovala Digitálny veľtrh a predstavila svoje novinky v GEOS, LIFELINE, outdorové a betónové riešenia v neposlednom rade riešenia pre E-MOBILIT, kde e-bike nabíjačku doplnil SPELSBERG WALLBOX.